Arama
      Ahmet Rasim

Kategori: Kişiler | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 9577 | 22 Mart 2006, Çarşamba Yazdır

Türk Edebiyatının en özgün ve en tutarlı yazarlarından biri. Hayatını sadece yazarak geçirmiş bu eşsiz yazarımızın kısa öz geçmişi.


Ahmet Rasim  Kıbrıs’tan göç eden bir ailenin oğlu olarak 1865 yılında İstanbul’da, Fatih ilçesinin Sarıgüzel semtinde dünyaya geldi. Babası Bahaeddin Efendi; annesi, Nevber Hanım’dır. Babası, annesi kendisine hamileyken farklı bir kadınla evlenmiştir. Nevber Hanım daha sonra oğlunun yetiştirilmesini büyük güçlüklerle tek başına üstlendi.

İlköğrenimi için zamanına uygun olarak mahalle mektebine verildi. “Falaka” adlı eserinde eğitimcisinden yediği tokat yüzünden Sarıgüzel’den taşındıklarını anlatır. 
      Ahmed Mithat'ın yönlendirmesiyle basın hayatına atıldı; makale, sohbet, şiir ve çevrilerini çeşitli dergi ve gazetelerde yayımladı. Cumhuriyet döneminde İleri, Vakit, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı.
Ders kitapları ve çevirileri dışında 140 kadar yapıtı vardır. Roman ve öykülerinde İstanbul hayatına dair ilginç betimlemelere rastlanır. Liselerde okutulmak üzere yazdığı Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi (1910-1912; bu dört ciltlik yapıt 1966'da yeni harflerle Meydan gazetesinde yayımlandı), “faide” başlığı altında ve dipnotlarıyla önemlidir. Şehir Mektupları'nda (4 cilt, 1910-1911) II. Abdülhamit döneminin İstanbul'unu büyük bir gözlem yeteneği, sade ve kıvrak bir üslupla anlatır.
En büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve okurunu daha ilk cümleden kucaklamasıdır. Çeşitli yazınsal akımların dışında kalarak kendine özgü bir üslup ve ironiyle ortaya koyduğu yapıtlar geniş bir kitlesi tarafından zevkle okunan Ahmet Rasim altmış kadar da şarkı bestelemişti.

     Gazeteci, tarihçi, yazar Ahmet Rasim 21 Eylül 1932’de Heybeliada' daki evinde öldü.
     


    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  



Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|