Arama
      Merhaba

Kategori: Kurşun Kalem | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 5561 | 22 Mart 2006, Çarşamba Yazdır

Zordur giriş konuşmaları.Elinizdekini ilk kez nasıl anlatacağınızı, nasıl sunacağınızı tekrar tekrar düşünürsünüz. Sığınırsınız ilk olmasına.


      Zordur giriş konuşmaları.Elinizdekini ilk kez nasıl anlatacağınızı, nasıl sunacağınızı tekrar tekrar düşünürsünüz. Sığınırsınız ilk olmasına. Hoşgörülü davranılmasını beklersiniz. Belki heyecandan belki aceleden bilemem ama, tarif edemeyeceğim içimi kemiren bir heyecan, daha siteyi tamamlamadan “merhaba” yazısını yazmaya zorladı.

      Peki nedir bu Tarihin Tanıkları? Temel fikir olarak tarihte yer alan olayları ve kişileri, içinde barındırarak okuyucuyu sıkmadan, yaşanan zamana yolculuğa çıkarmak düşüncesidir. Buradan “tarih sıkıcı mıdır?” sorusu çıkabilir. Elbette ki değil. Kimileri savaşları, kişileri, olayları, kültürleri ayrı ayrı ele alarak araştırıp sadece o başlığa yönelir. Kimileri ise tarihi bir bütün olarak görüp, bütün başlıkları bir arada inceler. Ancak bu göründüğü kadar kolay değildir. Olaylar ve kişiler bir yana, milletlerin kültür ve medeniyetlerinin ele alınması, altından kolay kalkılamayan bir iştir. Bunun içindir ki belli bir birikime erişebilmek için zaman gerekmektedir. O yüzden sitemizin “Kaynak” olma özelliğini kazanabilmesi için tabiri caizse 40 fırın ekmek yememiz gerekir. Ekip olarak bu sorumluluktan korkmadık. Ağır bir yükün altına girdik. Çünkü tarihi hem olduğu gibi yansıtmak, hem de kültürleri, yaşam biçimlerini, tarihin yazılmasına sebep olan insanların anılarını ve olayları, tartışılması söz konusu olmayan kaynaklardan aktarıyor olmalıyız. Tereddütte kaldığımız ve araştırmalarımızda da sonuç alamadığımız konularda, bilgilerin hemen altına Editörün Notu başlığı içinde diğer kaynaklardan onu çürütebilecek bilgiler iliştireceğiz. Böylelikle kaynak çeşitliliği ile daha fazla bilgiye sahip olabileceğiz. 

      Menü başlıkları ne anlama geliyor? Çok fazla menü yaratmak istemedik. Şimdilik konuları fazla parçalamadan, bir başlık altında toplamak daha anlamlı geldi. Zaten şimdilik,  zengin bir içeriğe de sahip değiliz. Tek tek incelersek;

      Kişiler : Bu bölümde ki kişileri “Tarihin Yazılmasına Sebep Olan ve Tanıklık Eden” ler olarak tanımlamak istiyorum. Kişilerin hayatları ve yaptıkları temel unsur olacaktır. 

      Olaylar : Nasıl tanımlanır bilmem ama tarihte olay denince aklıma hemen savaşlar geliyor. Zaman içinde girilen bilgiler ile yararlı bir kaynak olacaktır.

      Anılar   : Sanırım en sevilebilecek bölümlerden biriside burası olacak. Yakın dönemde dahil tarihe adını yazdırmış kişilerin anıları, günlüklerinden ve konuşmalarından alıntılar ile dönemlerine tanıklık edeceğiz.

     Kültür-Sanat : Bu bölümde ise milletlerin kültürlerini öğrenip yaşam tarzları hakkında fikir edinebileceğiz. Ekip olarak önem verip kaynak haline getireceğimiz bir bölüm olacak.

     Galeri: Duvar kağıtları, resimler ve çoklu ortam adı altında birleşen bir çok şey bu bölümde yer alacak.

     Forum: Konu başlıkları altında aklınıza gelen her türlü soruyu, öneriyi ve bilgiyi paylaşabileceğiniz sıcak bir ortam yaratmak istedik.

     Başlıkları kısa özetler halinde açıklamak sanırım site hakkında az da olsa fikir vermiştir. Kültür-Sanat altında haftalık kitap, film, albüm, konser vs. önerileri de olacaktır. Bu sizi şaşırtmasın. Diğer bir amacımız ise dünle bugünü birleştirmek. Tarih demek protokol demektir. Ama en güzel protokol samimiyettir. Umarız bu samimiyeti yakalar ve bir bütün halinde yolumuza devam edebiliriz.  

     Farklı bir tanım yapmam gerekirse de diğer bir amaç siteyi “Tarih Portalı” haline getirmek. Sizlerden alacağımız destekle tarihi olduğu gibi tartışan, saptırmayan ve tüm gerçekliğiyle bilen bir topluluk yaratmak. Kim bilir? Belki de gün gelir ünlü tarihçilerin yazılarını köşelerimizde görür, forumumuzda beraber tartışırız. Biraz hayalperest olabilirim. Ama eminim ki tarihçilerimiz hep bu anı bekliyorlar. Cahillik denilen o amansız hastalığa panzehir enjekte etmek için.

     Bundan sonra sizlerle bu köşede buluşacağız ve haftalık olarak yazılarımızı yayımlayacağız. İstek ve önerilerinizle ilgili bize sık sık yazmanızı rica ediyoruz. Ve tekrar diyoruz. Tarihi yazanlar tarihe tanık olanlardır. Geçmişi hatırlayıp, anılarımızı geleceğimize götürüp ders almak dileğiyle. 


07 Aralık 2006
İstanbul


    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|