Arama
      Sarıkamış Harekatı Kayıpları

Kategori: Olaylar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 11405 | 22 Mart 2006, Çarşamba Yazdır

Enver Paşa Sarıkamış'tan söz edilmesini yasamakla ve basına sansür koymakla uğranılan yıkımın büyüklüğünü uzun süre Türk halkından gizlemeyi başarmıştır. "Sarıkamış Dramı"nı bütün boyutlarıyla Türk Halkına ilk duyuran 9. Kolordu Kurmay Başkanı Yarbay Şerif Köprülü olmuştur.


     Enver Paşa Sarıkamış'tan söz edilmesini yasaklamakla ve basına sansür koymakla uğranılan yıkımın büyüklüğünü uzun süre Türk halkından gizlemeyi başarmıştır. "Sarıkamış Dramı"nı bütün boyutlarıyla Türk Halkına ilk duyuran 9. Kolordu Kurmay Başkanı Yarbay Şerif Köprülü olmuştur. Yarbay Şerif, beş buçuk yıl Rusya'da Sibirya'daki tutsak kamplarında kaldıktan sonra 1920 yılı ortalarında Türkiye'ye dönmüştür.

     Sarıkamış dramı yitikleriyle ilgili olarak 3. ordu Belgeleri arasında iki önemli tablo vardır. Bu tablolardan biri 22 Aralık 1914 harekat öncesini, diğeri ise 18 Ocak 1915 harekat sonrasını göstermektedir.

Sarıkamış Harekatı Kayıpları

      Görülüyor ki , Sarıkamış yitikleri 109.274 savaşçıdır. Ancak başka bir kaynakta 11. kolorduya 22 Aralık 1914 gününden sonra savaşçı desteği yapıldığı belirtilmektedir. Bekgede savaşçı sayısı tam olarak yer almamakla birlikte, altı tabur olduğu belirtilmektedir. Bu duruma göre 11. Kolordunun 4-5 bin dolayında savaşçı desteği gördüğü ve 3. Ordu Savaşçı sayısının 122.000-123.000 e ulaştığı anlaşılmaktadır. Böylece toplam yitik sayısı 113.000-114.000 dolayında olduğu ortaya çıkmaktadır.

      Yukarıda sunduğumuz güvenilir kaynaklardan Sarıkamış Dramı'nın 108.000 ile 114.000 arasında cana mal olduğu anlaşılmaktadır. bunun ne kadarının şehit, yaralı ve tutsak olduğu belirtilmemiştir. Ruslar kendi kaynaklarına göre aldıkları esirlerin rakamını 7 bin olarak gösteriyor. yaralıların çok azının geriye gönderildiğine ve onlardan da donmadan sağ olarak cephe gerisine ulaşabilene pek rastlanmadığına göre, Sarıkamış Şehitlerinin 101.000-107.000 arasında olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Bu şehitlerin yüzde 90 ına yakın bölümünün donarak öldüğü bilinmektedir. (Ort.90.000-96.000)


    Yorumlar
 mehmet sıddık gülen [ 30 Mayıs 2010, Pazar ]
bütün şehitlerimizi rahmetle minetle anıp herzaman siyonist ve burjivacı kan emici dinimiz düşmanlarını olacağına akıldan çıkarmamak gerekir tarih boyunca büyle olmuş ve devam edecektir.Tıpkı süper güçlerin kaedeş komşuları üzerindeki baskılarını akılda çıkarmamak gerekir ordakı yangınların sıcaklılarını yüreğimiğzden his etmemek olanaksız. türlü bahanelerle müsülman devletlerini elfabatik sirlamayla tehdit şantaj ve kan dükmeğe devam etmekteler ne yazık makam sevdalısı müsülmanım geçinen devletlerin kuklacıolarak kulanmaktalar dinimiz buyuruyor düşman hangi silahla tehdit ederse aynı silahla mukavelede bulun dünyayı yünetenler elimzde kitle imha silahları olsun ama başka devletler kulanmasın diretmelerini bir başka tehit değilmi. Ateş düşen yeri yakar deyimi ne kadar doğru ve anlamlı iki dedem birinci dünya savaşına katılıp askerden geri dünmeyip akıbetlerini üğrenmek istiyorum kimi ilgilendirir yetkililerden bir yardım alamıyorum bu olay sanki daha bu gün olmuş şehitlerimiz şehitlerim içimi parçalıyor bu tür savaşlara ün ayak olan mosolını ve benzerleri cahnemde odun olmayacağına garantı si yok ceabi allaha havale etmek en uygunu

 recepçavdar [ 10 Mart 2009, Salı ]
geçmişine hakaret aldığım terbiyeye uygun düşmediği için uygun cümleler seçeceğim bu denli tecrubesiz ve basiretsiz hatta ileride hedeflediği makam uğruna bunca vatan evladının şehadetini seyreden enver paşayı ahirette görüşmek üzere allaha havale ediyorum. DEDEMİN İKİ KARDEŞİ orada donarak şehit olan iki yiğit şeref madalyamızın ve bütün şehitlerimizin aziz ruharını rahmetle yad ediyorum

1. 

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|