Arama
      Sarıkamış Dramı / Alptekin Müderrisoğlu

Kategori: Kitap | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 9915 | 22 Mart 2006, Çarşamba Yazdır

Her ocaktan en az bir şehit verdiğimiz acısı yürekleri yakan Sarıkamış Dram'ının öyküsü...Çoğu düşmana bir tek kurşun sıkmadan donarak şehit olan doksan bini aşkın Türk Askerinin anısına...Sarıkamış Dramı - Alptekin Müderrisoğlu

      1914 Aralık ayının karakışında, Enver Paşa komutasındaki Türk Doğu Ordusu, karşısındaki Rus Ordusu'nu imha etmek üzere taarruz etmişti.

      İki hafta gibi kısa bir sürede, 90 bini aşkın Türk evladı -düşmana bir tek kurşun sıkmadan- dondurucu kar ve ayazında, Allahüekber Dağı'nın doruklarında donarak şehit oldu.

        Delice hayaller peşindeki Enver Paşa'nın, bile bile yok olmaya götürdüğü kolorduların sonu, ne yazık ki alınan tutsaklar Sibirya'dan dönene kadar bir belirsizlik perdesiyle sarılmıştı.

        Ordularını yüzüstü bırakarak kaçan Enver Paşa ise, bu işten de başarıyla sıyrılmayı becermişti...

      Günümüzde bile hakkında pek fazla  şey bilinmeyen Sarıkamış dramı, dedesi de Sarıkamış Gazilerinden olan Alptekin Müderrisoğlu’nun titiz çalışması ve detaylı araştırmaları sonucunda gün ışığına çıkmıştır. 
      

      Yazar       : Alptekin Müderrisoğlu
      Yayınevi :
Kastaş Yayınevi (0212 520 5970)
      ISBN       :
975-7639-66-4
      Sayfa      : 543

    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|