Arama
      Savaş Aldatmaları / Mesut Günsev

Kategori: Kitap | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 9484 | 22 Mart 2006, Çarşamba Yazdır

Savaşta Aldatma ve Yanılmaların Öyküsü...


Savaş Aldatmaları - Mesut Günsev

    Eğer darbenin fiilen yapılışını yani muharebeyi taktiğe bırakır ve stratejiyi bu muharebeleri ustalıkla kullanma sanatı olarak düşünürsek, o takdirde bir yay gibi baskı yapan yakıcı ihtiras, güçlükle boyun eğen kudretli bir irade v.s. gibi karakter kuvvetleri dışında, stratejik faaliyetlere yön ve ilham vermede harp hilesi kadar uygun hiçbir subjektif faktör olmadığını görürüz.

Alman Generali  Carl Von Clausewitz

      
Günümüz sivil teknolojisi hergün yeni aşamalar kaydetmekte ve sağlanan bu büyük gelişmeler kuşkusuz harp ve silah araçlarına da yansımaktadır. Ancak bu harp ve silah araçlarını kullanan, yöneten "insan" faktörü, barışta ve savaşta en önemli varlık olma özelliğini bugün de sürdürmektedir ve sürdürecektir.

      Türk tarihinden sadece Atilla, Cengiz, Timurlenk, Alparslan ve Tiryaki Hasan Paşa gibi komutanların uyguladıkları pek çok aldatma örnekleri bile ayrı bir değer taşımasına rağmen buna diğer milletlerin savaş aldatmaları da eklendiği takdirde bu kitabın kapsamını çok daha büyüyeceği ortadadır.

      Bu bakımdan ilginize sunduğumuz bu derleme sadece 20.nci yüzyılımızı kapsayan ve ilginç olduğunu düşündüğümüz örnekleri kapsayan bir çalışma olup, yüzyılımız savaşları içinde uygulanan stratejik, taktik ve elektronik aldatmalardan seçilmiş örnekleri içermektedir.

      Ancak bir lider veya komutanın uzak görüşlülük ve aldatma yetenekleri arasında bir tercih yapmak gerekirse, Clausewitz'in şu sözlerini hatırlamak yerinde olacaktır: "Bir komutan için yanılmaz ve iç güdüsel bir duyuş ve görüş gücü, kurnazlığa oranla daha lüzumlu ve yararlı niteliktedir."


      Yazar       : Mesut Günsev
      Yayınevi :
Kastaş Yayınevi (0212 520 5970)
      ISBN       :
975-7639-26-5
      Sayfa      : 181


    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|