Arama
      Selanik Neden Alınmadı?

Kategori: Anılar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 10105 | 22 Mart 2006, Çarşamba Yazdır

Millî Mücadele henüz bitmiş, ordularımız Meriç sınırına dayanmıştı. Çankaya'da oturuyorduk. Atatürk'ün Selanik'ten çocukluk arkadaşı Nuri Conker dedi ki:


    

Mustafa Kemal Atatürk

       Millî Mücadele henüz bitmiş, ordularımız Meriç sınırına dayanmıştı. Çankaya'da oturuyorduk. Atatürk'ün Selanik'ten çocukluk arkadaşı Nuri Conker dedi ki:

- "Paşam, ne duruyorsunuz? Her şey elinizde. Selanik'teki eviniz boş duruyor. Bir sözünüzle orada oturabilirsiniz. Size kim engel olabilir?" Atatürk, hepimizin yüzüne baktı ve şunları söyledi.

- "Böyle bir hareket bütün Avrupa'yı aleyhimize birleşmeye sevk eder. Büyük bir mücadele iyi bir biçimde sona erdi. Tehlikeli bir maceraya atılamam."


         Kaynak:
       Cumhuriyet Gazetesi, 16.11.1941 - Hamdullah Suphi Tanrıöver


    Yorumlar
 gökhan [ 24 Ekim 2009, Cumartesi ]
Atatürk, esasen yapılması gerekeni yapmıştır.15 yıldır sürekli savaşan ve yüzbinlerce yurttaşını kaybeden bir halk, bağımsızlığını ve topraklarını yeniden kazandıktan sonra, yine bir savaşa giremeyebilirdi.

Ayrıca kurtuluş savaşlarında bile yüksek oranda asker olduğu ve anadolu''nun pek çok yerinde karışıklıklar olduğu düşünülünce,çekinmekte haklıdır.

Tarihin öteki tarafından bakılacak olursak; böyle bir harekat yapılsa muhtemelen Larissa''ya kadar bütün makedonya alınabilirdi.O tarihlerde ingilizler irlanda meselesi ile uğraşıyorlardı ve ortadoğu''da istediklerini gerçekleştirdikten sonra nispeten küçük bir savaşla ilgilenemeyeceklerdi.Bölge''de yunan nüfusundan çok Türk,makedon ve yahudi olduğuda düşünülürse direniş nispeten az olacaktı.

!920-1945 arasında Kraliyet için çalışan ingiliz generaller ve siyasetçiler, Türklerin toparlandıktan sonra yunan makedonyasını,adaları,suriye ve lübnanın sahil şeridini almak için savaşa hazırlıklı olduklarını düşündüklerini anılarında belirtmişlerdir.


1. 

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|