Arama
      Hatay'ı Alabilirsiniz....

Kategori: Anılar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 6238 | 08 Haziran 2006, Perşembe Yazdır

Günümüzde uygulanan tavizlere, tokat gibi gösterilecek yanıtlardan biri. Atatürk bir kez daha şanına yakışır bir şekilde tarihe adını yazdırıyor.


 

Mustafa Kemal Atatürk

     Günlerden birgün İtalyan Büyükelçisi Mustafa Kemal ile görüşmek ister ve huzura kabul edilir. O zamanın muhtelif ekonomik-siyasi konuları hakkında konuşulduktan sonra, büyükelçi "Ekselans, dün Roma ile yapmış oldugum bir görüşmede hükümetimizin Hatay'ı almak istediği kararını size iletmem söylendi" der.Odada buz gibi bir hava eser. Mustafa Kemal, büyükelçiye birşeyler daha ikram eder ve iki dakikalığına odadan ayrılır.     

      Döndüğünde ayağında çizmeleri, üzerinde mareşal üniforması, belinde tabancası vardır. Doğruca masasına gider, manyetolu telefondan Mareşal Fevzi Çakmak'ın bağlanmasını ister ve Çakmak'a: " Paşa, İtalyan dostlarımız Hatay'a gelmek istiyorlarmış. Hazır mıyız" der. Fevzi Çakmak durumu anlar ve "Biz hazırız Paşam" diye yanıtlar...Ata büyükelçiye döner ve: "Biz hazırmışız. Hükümetinize söyleyin, isterlerse gelip Hatay'ı alabilirler" der.......


    Yorumlar
 tarihcigenc [ 28 Şubat 2009, Cumartesi ]
teşekkürler yardımın için...

 tarihcigenc [ 26 Şubat 2009, Perşembe ]
güzel paylaşım için teşekkür ederim sizden ricam olacak benim tez konum 1936 39 ... acaba bu yazının kaynağını yada eserin künyesini bana gönderebilir misiniz.. saygılar.

 egzö [ 22 Şubat 2009, Pazar ]
kimse türkiyeyi bölemez

1. 

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|