Arama
      General Harbord Heyetine Verilen Cevap

Kategori: Anılar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 8327 | 07 Ağustos 2006, Pazartesi Yazdır

Amerikan Hükümeti, ülkemizde ve Kafkasya'da inceleme yapmak üzere General Harbord'un başkanlığında bir heyet göndermişti. Mustafa Kemal'in Nutuk adlı eserinde de kendi ağzından anlatılan bu görüşmeden almamız gereken çok büyük dersler var.


Mustafa Kemal Atatürk

     Efendiler, hatırlarınızda olsa gerektir ki, memleketimizde ve Kafkasya'da incelemeler yapmak üzere Amerikan Hükumeti General Harbord'un başkanlığında bir heyet göndermişti. Bu heyet Sivas'a geldi. 22 Eylül 1919 günü General Harbord ile uzun uzadıya görüştük. General'e, Millî Mücadele'nin maksat ve gayesi, milli teşkilât ve birliğin ortaya çıkış sebebi, müslüman olmayan azınlıklara karşı gösterilen duygular, yabancıların memleketimizdeki yıkıcı propaganda ve eylemleri üzerinde ayrıntılı ve belgelere dayanan açıklamalarda bulundum.

General Harbord

      General'in bazı garip soruları ile de karşılaştım.Söz gelişi : "Millet, tasarlanıp yapılabilecek her türlü teşebbüs ve fedakarlığa başvurduktan sonra da başarı sağlanamazsa ne yapacaksın?" gibi. Yanlış hatırlamıyorsam, verdiğim cevapta demiştim ki : Bir millet varlığını ve istiklâlini kurtarabilmek için düşünülebilen her türlü teşebbüs ve fedakârlığı yaptıktan sonra başarıya ulaşır.Ya başaramazsa demek, o milletin ölmüş olduğu hükmüne varmak demektir. Öyle ise, millet yaşadıkça ve fedakârca teşebbüslerine devam ettikçe başarısızlık da söz konusu olamaz.

      General'in bu sorusunun altında yatan asıl maksadın ne olabileceğini araştırmak istemedim. Ancak, verdiğim cevabın kendisince takdirle karşılandığını bugün yeri gelmişken belirtmek isterim.

      General Harbord Kimdir ?
     1866'da doğmuş, 1899'da Amerikan ordusuna katılmıştır. 1917'de Amerikan Genel Kurmay Başkanlığına atanmıştır. Amerikan Ordusunun gözde komutanlarından biri olmuş ve 1947'de ölmüştür.


    Yorumlar
 asdfgfh [ 07 Ocak 2012, Cumartesi ]
iğrenççççç....

 serap [ 13 Nisan 2010, Salı ]
süpersiniz

1. 

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|