Arama
      Ayşe Tatile Çıksın

Kategori: Anılar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 43355 | 23 Ağustos 2006, Çarşamba Yazdır

11 Ağustos sabahı Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Cenevre'de ki heyette görevli Prof. Haluk Ulman'a şunları söylemişti. "Turan Güneş Bey'e söyleyin, Ayşe tatile çıkmak istedi. Hazırlıkları tamam. Eğer işi uzayacaksa gitmesini söyleyeceğim."


Bülent Ecevit

      Birinci Barış Harekatından sonra yapılan ateş kes sırasında 12 Ağustos günü görüşmelerin çıkmaza gireceği kesinleşince Ankara'dan Cenevre'ye ilk işaret verilmiş ve ikinci harekata başlanabileceği bildirilmişti. 11 Ağustos sabahı Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Cenevre'de ki heyette görevli Prof. Haluk Ulman'a şunları söylemişti. "Turan Güneş Bey'e söyleyin, Ayşe tatile çıkmak istedi. Hazırlıkları tamam. Eğer işi uzayacaksa gitmesini söyleyeceğim."

      Ayşe, Dışişleri bakanı Turan Güneş'in kızıydı. Ecevit'le Güneş arasında daha önce kararlaştırılan parolaya göre ayşe'nin tatile çıkması, ikinci harekatın başlaması demekti. Aslında Güneş, görüşmelerden sonuç alınamayacağını anladığında Ecevit'e telefonda "Ayşe tatile gitsin" diye harekata başlanmasını önerecekti. Ama şimdi tersi olmuş, Ankara işin çıkmaza girdiğini anlayarak Cenevre'yi uyarmıştı. Tabi Ecevit'in bu haberini ancak Turan Güneş anlamış ve ona göre harekete geçmişti.

      Küçük bir parola ile açık kanalladan konuşulmasına rağmen önemli bir karar böylelikle iletilmiş olmuş ve istenen sonuç alınmıştır.   

20 TEMMUZ SABAHI SAAT 06.10’DA ECEVİT’İN YAPTIĞI RADYO KONUŞMASI

      “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz, aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak verdik. Bütün dost ülkelere, bu arada son zamanlarda yakın istişarede bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye, meselelerin müdahalesiz ve diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse elbette sorumlusu bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu hareketin insanlığa milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayrılı olmasını dilerim.”


    Yorumlar
 ''''Savaş OKÇU + Ümit TAT'''' [ 02 Kasım 2010, Salı ]
Türk askeri yine herzamanki gibi afyon ,dumlupınar , sakarya meydan muharebesi , ve ÇANAKKALEDE olduğu gibi 20.TEMMUZ.1974''de dönemin BAŞBAKANI merhum (toprağı bol mekanı cennet olsun) Bülent ECEVİT''in Ayşe tatile çıksın emriyle kahranlığını tüm DÜNYAYA göstermiştir ''''''''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE''''''''

 erman öztürk [ 23 Temmuz 2009, Perşembe ]
Devleti ve Milleti İçin ATATÜRK`ten Sonra en Çok Çaba ve Gayret Gösteren en iyi Siyasetçi ve Devlet Adamı Olarak son Nefesini Verdi. Mekanı Mennet Olsun.

 Egemen Kaplan [ 13 Şubat 2009, Cuma ]
AYŞE İNCİRLİĞE GİRSİN ::::::

 Okan POSTACI [ 30 Ocak 2009, Cuma ]
Vatanın, Türk Milleti''nin çıkardığı başlıca ikonlardan biridir sayın merhum Ecevit sonnefesine kadar bu ülke yararına çalışmış, temiz siyaset ve temiz toplum anlayışını yürekten benimsemiş kaliteli ve seviyel devlet adamı ve büyüğümüzdür. Allah yerinde dinlendirsin, mekanı cennet olsun. Saygılarımla.

 ADİL OSMANAĞAOĞLU [ 19 Ocak 2009, Pazartesi ]
Devlet adamı Siyasetçi olarak ayrıcalıklı yere sahiptir Ülkemizin dahili ve harici birçok alehimize mevzuyu halletmiştir.Hiç kimse onuniçin falankonuda yolsuzluk yaptı diyemez.Yeri doldurulamaz.Allah rahmetetsin.

1. 

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|