Arama
      Hayatımızı Kolaylaştıran Buluşlar Serisi Bölüm:2

Kategori: Yaşam-Kültür/Sanat | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 4209 | 23 Aralık 2008, Salı Yazdır

Yaşantımızı kolaylaştıran, olmazsa olmaz dediğimiz icatların ikinci bölümü.


Raptiye

Raptiye
Raptiye, ilk defa ABD'li Edwin Moore tarafından kiralık bir odada üretildi. Bir gün önce yaptığını ertesi gün satan Moore, Eastman Kodak Company'den büyük bir sipariş alınca 1904'te Moore Raptiye Şirketi'ni kurdu. Şirketi hâlâ küçük şeylerin üretimine devam etmektedir.

Dikenli Tel

Dikenli Tel
1867'de Lucien B. Smith, tarihteki ilk dikenli teli üretti. Teksas'ta yaşayan büyük toprak sahiplerinin sayısı artmaya başlayınca sınırlar birbirine yaklaşmaya başlamıştı. İşte bu ihtiyaçtan hareketle kendisi de bir çiftçi olan Smith, sınırlan belirlemek ve yabancıların girişinin önüne geçebilmek için tarihteki ilk dikenli teli üretmiştir.


İngiliz Anahtarı

İngiliz Anahtarı
1835'te Solymon Merrick, İngiliz anahtarını tasarladı. İnsanoğlunun pratik zekasının bir ürünü olan İngiliz anahtarı ile vidaların büyüklüğü önemini yitiriyordu. Çünkü genişleyebilen ucu sayesinde her boyuttaki vida için kolayca kullanılabiliyordu.

Torna Vida

Tornavida
Tornavidayı, M.ö. üçüncü yüzyılda Arşimet icat etti. Arşimet tornavidanın mucidi olarak bilinmesine rağmen onun yapmış olduğu tornavida bugünkünden oldukça farklıydı; daha sonraları icadını daha da geliştirip tarihin ilk hidrolik tornavidasını üretmiştir.


Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü
1752'de James Ayscough icat etti. İlk güneş gözlüklerinin camlan da bugünküler gibi renkliydi, Yeşil ve mavi cam kullanımı tavsiye edilmekteydi. Da ha sonra Edwin H. Land, ilk selofenli polarize edilmiş camlı güneş gözlüklerini üreterek güneş gözlüklerinde yeni bir dönem açmış oldu.

Kilit

Kilit
1787'dejoseph Bramah tarafından tasarlanan kilit, ancak 75 yıl sonra Londra'da bir sergi slrasında bir ziyaretçinin 51 saat süren uğraşı ile açılabilmiştir. Tarihte ilk kilitleri eski Mısırlıların kullandığı bilinmektedir. Kilitler tahtadan yapılıyor ve açılıyordu. Anahtarın üzerinde değişik uzunluklarda silindir pimler vardı. Mısırlılardan esinlenen Linus Yale, Yale kilit olarak bilinen ilk modern pimli kilidi üretti.

Pusula

Pusula
Pusula, eski Çin hanedanlıklarından Qin'in bilim adamları tarafından keşfedilmiş. Çinli büyücüler, mıknatıs taşlarını fal bakarken kullanıyormuş. Sonunda birileri mıknatıs taşlarının belirli bir yönü gösterebildiğini fark etmiş ve ilk pusula böylece ortaya çıkmış. Ancak u pusuladan çok, bir platformun üzerine bırakılmış bir kaşıkmış. Manyetize edilmiş bir iğnenin yuvarlak bir kutuya konması ise 850 ile 1050 arasında bir zamanda, yine Çin'de gerçekleşmiş.


Mekanik Saat

Mekanik Saat
1577'de dakikayı gösteren ilk saat yapılmış. Jost Bur-gi'nin amacı, astronomların kullanacağı bir yardımcıüretmek-miş. 1656'da sarkaç icat edilmiş, bu da saatleri daha güvenilir hale getirmiş. Koluna saat takan ilk kişi ise Fransız matematikçi ve filozof Blaise Pascal. Yıllardan 1660. Saat kavramını standartlarına oturtan ise 1878'de Sir Sanford Fleming olmuş.


Mikroskop


Mikroskop

Lensler ve büyüteçler, Antik Yunan uygarlığında bile bili-niyormuş. Ancak onlar bu lensleri yapmayı değil, sadece ortası kenarlarından daha geniş kristallerin etkilerini biliyormuş. 1590'da iki gözlük imalatçısı Zaccharis Janssen ve oğlu Hans, bir tüpün içine dizdikleri lenslerin yakındaki bir cismi 10 kat yakına getirdiklerini fark etmiş. 1700'lü yılların başında Anton van Leeuwenhoek, 270 kat büyüten bir mikroskop yapmış ve olaylar gelişmiş!Yemek Çubukları

Yemek Çubukları
5000 yıl önce ilk defa Çin'de kullanılmaya başlandı. Çinliler, daha iyi pişmesi için yiyecekleri çok ufak parçalara ayırıyordu. Bunları tutabilmek için de ağaç dallarını kullanıyorlardı. Bugün Uzakdoğu'da yemek çubukları hâlâ yaygın olarak kullanılmaktadır.


    Yorumlar
 merve ekinci [ 05 Mart 2010, Cuma ]
çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

1. 

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|