Arama
      Endüstriyel Sabotaj Bölüm:1

Kategori: Olaylar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 3715 | 01 Ocak 2009, Perşembe Yazdır

Endüstrileşme yolculuğumuzda maalesef bazı engellemeleri fark edememişizdir. Zira birçok ülke "endüstri ajanları" yetiştirmektedir. Endüstri savaşında, casusluk ve sabotaj beraber yürür. Bunlara ait aşağıdaki örnekleri verebiliriz:


      Memleketimizin kültürel ve ekonomik gelişmesi her şeyden önce vatandaşlarımızın dinamizmine, teşebbüs gücüne bağlıdır. Bu gücü, girişkenlik, sorumluluk yüklenebilmek, sonu başkalarına göre şüpheli olan işlere cesaretle girebilmek ve başarıya ulaşıncaya kadar yılmadan çalışabilmek gibi meziyetler meydana getirir. Bu güç, milletlerin yaşamasını, varlığını sürdürebilmesini sağlayan güçtür.Türk milletinde bu teşebbüs gücünü, ruh halini fazlasıyla görüyoruz. Sonu şüpheli ve tartışılabilen savaşlara girmek, mucizeler yaratmak bu ruhla mümkün olmuştur.

      Endüstrileşme yolculuğumuzda maalesef  bazı engellemeleri fark edememişizdir. Zira birçok ülke "endüstri ajanları" yetiştirmektedir. Endüstri savaşında, casusluk ve sabotaj beraber yürür.
Bunlara ait aşağıdaki örnekleri verebiliriz:

      Venedik tüccarları pamuk ve ipekli sanayisini incelemek üzere 1280'de Polo ailesini Çin'e gönderiyorlar. İngiliz sömürgelerinde pamuk bulunmadığı sıralarda. 1730'da İngiliz Hükümeti pamuklu kumaş dokuyana 10 sterlin ve pamuklu giyene 3 sterlin para cezası veriyor. Pamuklu dokuma endüstrisi her şeye rağmen ilerleyince; İngiltere,Hindistan'da 3 milyon hektar pamuk tarlası kuruyor.Su kanalı ve baraj yapmak için de Hindistan'a kredi açarak borçlandırıyor.ABD endüstrileşmeye başlıyor. İngiltere, Amerika'ya bilimsel yollarla savaş açıyor. Teşebbüs fikrini, makineleşme zevkini ve üretimin artırılmasını, parçalayıp yıkmak ve önlemek için tedbir alıyor. Bunun için de Amerika'ya kredi ile ve düşük fiyatla mal yolluyor. Bu yüzden Amerika'da fabrikalar kapanıyor. Amerika gidişin kötülüğünü ancak 14 sene sonra fark ediyor ve derhal gümrük resmini yükseltiyor. Buna karşılık İngiltere de Güney Amerika'dan ithal ettiği pamuğun gümrüğünü artırıyor. Bunun sonucu olarak Güneyli pamuk çiftçisi sıkıntıya düşüyor. Pamuk üreticisi olan Güney Amerikalı ile dokumacı olan Kuzey Amerikalı mücadeleye giriyor. Güney devletlerinin menfaatinin İngiltere ve Fransa  ile birleşmesi, İngiltere'nin Güney'e  "Pamuk için avans" adı altında mali yardım yapması, hepimizin bildiği Amerikan İç Harbi'ni doğuruyor.1775'te Arkrayt'ın pamuklu dokuma makinelerinin İngiltere dışına ve özellikle ABD'ye satılması, tecrübeli işçilerin dışarı çıkması yasaklanıyor. Samuel Staler İngiltere'den dışarı çıkabilmek için deli rolü yapıyor ve kendisini fabrikadan kovduruyor. Bu suretle makineyi aklına iyice çizen bu usta, sessizce Amerika'ya kaçarak 1790'da orada makineyi yapıyor ve Amerikan hükümetinden vaat edilen armağanı alıyor. 1933'te Japon mallarına karşı, gümrük resmini artırması için İngiltere Hindistan'ı zorluyor ve % 75 artırıyor. Bergius metodu ile sentetik benzin imal eden Alman IG Farben fabrikalarını imalattan vazgeçirmek için Rockfeller 2 milyar dolar harcıyor. Amerika, kaliteli dokuma imalinde üstünlüğünü Avrupa'ya karşı sağlayabilmek için, iyi cins pamuğun ihracını yasaklıyor. Fransa’da, AB ortağı İtalya'dan, İngiltere'nin sebze ve meyve almasını önlemeye çalışmaktadır.

Ancak bu konularda memleketimize ait misaller de çok acıdır.

Bölüm 1
Bölüm 2


    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|