Arama
      Erkut Soyak Lisesi'nden Çanakkale Belgeseli

Kategori: Yaşam-Kültür/Sanat | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 3568 | 03 Mayıs 2009, Pazar Yazdır

Sıradan bir tören yerine hayal güçlerini takip ettiler. Eldeki imkanlar doğrultusunda da emsal teşkil edecek bir çalışma çıkarttılar ortaya. Helal olsun çocuklar...Yapım Hakkında

 
“Uyanış” isimli belgesel Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı yerlerde Erkut Soyak Lisesi öğrenci ve öğretmenlerince çekildi. Çekimleri yaklaşık altı ayda Çanakkale ve İstanbul’da tamamlanan “Uyanış”  lise ölçeğinde çalışıldığı ve hiçbir profesyonel yardım alınmadığı düşünüldüğünde üzerinde durulması gereken bir çalışma. Zira çekimden – seslendirmeye her yönüyle okula, dolayısıyla öğretmen ve öğrencilere ait bu eser; gençlere imkân verildiğinde neler yapabileceklerinin adeta delili. Çalışma sade bir tarih anlatımı olmanın ötesinde duruyor.

Filmin Konusu
 
Ömer adlı liseli genç yaşadıklarının ardından tarihin önemini kavrıyor. Geçmişe doğru bakması gerektiğine hükmediyor. Biz de onunla birlikte Gelibolu’ya gidiyor, karargâhta nöbet tutuyor, siperlerde dolaşıyor, seyit onbaşının tek tayınlık sofrasında oturuyor, düşmanına yardım eden askerimizi selamlıyor, 57. alay şehitliğinde bulunuyor, liseli gençlerin cepheden yazdıkları hasret dolu mektupları okuyor, koluna Türk bayrağı dövmesi yaptıran Anzaklı askeri tanıyor adeta o savaşa ve yaşananlara yakından tanık oluyoruz. 

Yönetmenin Notu
 
Ben ve mesai arkadaşlarım çok keyif aldık. Öğretmenlik yaşamımda ayrı bir yeri olacaktır. Çıkış noktamız fırsat verildiğinde gençlerimizin neler yapabildiğini göstermekti. Bizler sadece rehberlik ettik. Amacımız birlik beraberlik içinde olduğumuzda elde edebileceğimiz başarıyı göstermektir. İmkânlar ne olursa olsun. 

UYANIŞ

Künye

Yapımcı: Erkut Soyak Lisesi
Yönetmen: Aykan Köse
Senaryo: Melikşah Cihan, Aykan Köse, Muharrem Çiçek
Oyuncular: Emre Yüksel(Ömer), Hasan Yokuş(Gazi), Şevki Kamburoğlu (Emeklidoktor), Mikail Taşcı (Doktorun Gençliği),Gülalitayanç (Anzaklı ),Canberk Akçiçek (Seyitonbaşı) Muratkaya (Komutan-Tercüman),Bahadırkurt(Asker) Hakan Şimşek (Mektup),Hatice Lazut (Asker Annesi) Safa Ergün (Asker)


    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|