Arama
      Sarıkamış Harekatı / Erken Yaşlanma

Kategori: Olaylar | Yazan: Editor | Okunma Sayısı: 10046 | 21 Mart 2006, Salı Yazdır

"Eceliyle öldü" yazılarak dosyaları kapatılan genç savaşçılar, gerçekte "Hızlı Yaşlanma" denilen bir tıp olayı sonucu ölmüşlerdi.


      "Eceliyle öldü" yazılarak dosyaları kapatılan genç savaşçılar, gerçekte "Hızlı Yaşlanma" denilen bir tıp olayı sonucu ölmüşlerdi. Bu insanlar, üç haftadır hızlı yaşlanmaya yol açan çok ağır koşullar altında yaşamlarını sürdürmüşlerdi. ilk günler sürekli yürümüşler, kısa molalar dışında 4-5 günde ancak iki saat uyuma olanağı bulabilmişlerdi. bu aşırı yorgunluğa bir de açlık eklenmişti. Üstelik bu orucu yürüyüşler dondurucu bir havada, sıfırın altında 25-30 derecede yapılmıştı.

 

      Vücudun dondurucu soğuğu yenebilmesi için savaşçıların her zamankinden daha fazla kalori veren yiyeceklerle beslenmesi gerekiyordu. Fazla kalorili yiyeceklerle beslenmek şurada dursun, normalin çok altında beslenmişler, daha doğrusu boş midelerle hem günlerce yürümüşler, hem de soğuğa karşı direnmeye çalışmışlardı. üstelik çoğu kışlık giyeceklerden de yoksundu. Bütün bunla yetmiyormuş gibi, üstüne üstlük, günler süren geceli gündüzlü yürüyüşler sonunda Ruslarla kanlı çarpışmalara girmişler, son güçlerini harcayarak saldırı üstüne saldırı yapmışlar, güçlü Rus saldırılarını göğüslemeye çalışmışlardı. Böylece, bedensel bitkinliğe savaşmaların yarattığı psikolojik baskı, sürekli ölüm korkusunun verdiği sinir yıpranması ve yakın çevresindekilerin her gün donarak, ya da düşman ateşiyle ölüşüne tanık olmanın doğurduğu moral çöküntüsü eklenmişti. Bu genç savaşçıların hemen hemen hepsi son iki haftadır bir çatı altı görmemiş; dağlarda, ormanlarda, yani açıkta gecelemişlerdi. baskına uğrama ve donuverme korkusunu içlerinden atamadan karların üstüne kıvrılarak yaptıkları 1-2 saatlik kestirmelerle uyku gereksinimlerini gidermişler, sözde dinlenmişlerdi.

      Kısacası, aşırı yorgunluk, günler süren uykusuzluk, açlık, dondurucu soğuk ve sinir gerginliği nedenleriyle oluşan "Hızlı Yaşlanma" ölümlere yol açmıştı. Hızlı yaşlanmanın tıp bilimine göre açıklanması için, insanlığın İkinci Dünya savaşı denilen daha büyük bir yıkımı yaşaması gerekecekti.


    Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

    Yorum Yazın:
İsim:
E-Posta:
Mesaj:
 
Onay Kodu:


Tarihin Tanıkları 2009
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 License. ©  Dost Siteler :|İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti|