Konu Başlığı : Ayşe Tatile Çıksın
Konu Özeti : 11 Ağustos sabahı Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Cenevre'de ki heyette görevli Prof. Haluk Ulman'a şunları söylemişti. "Turan Güneş Bey'e söyleyin, Ayşe tatile çıkmak istedi. Hazırlıkları tamam. Eğer işi uzayacaksa gitmesini söyleyeceğim."
Yazan : Editor
Konu Tarihi : 23.8.2006 17:53:05

Bülent Ecevit

      Birinci Barış Harekatından sonra yapılan ateş kes sırasında 12 Ağustos günü görüşmelerin çıkmaza gireceği kesinleşince Ankara'dan Cenevre'ye ilk işaret verilmiş ve ikinci harekata başlanabileceği bildirilmişti. 11 Ağustos sabahı Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Cenevre'de ki heyette görevli Prof. Haluk Ulman'a şunları söylemişti. "Turan Güneş Bey'e söyleyin, Ayşe tatile çıkmak istedi. Hazırlıkları tamam. Eğer işi uzayacaksa gitmesini söyleyeceğim."

      Ayşe, Dışişleri bakanı Turan Güneş'in kızıydı. Ecevit'le Güneş arasında daha önce kararlaştırılan parolaya göre ayşe'nin tatile çıkması, ikinci harekatın başlaması demekti. Aslında Güneş, görüşmelerden sonuç alınamayacağını anladığında Ecevit'e telefonda "Ayşe tatile gitsin" diye harekata başlanmasını önerecekti. Ama şimdi tersi olmuş, Ankara işin çıkmaza girdiğini anlayarak Cenevre'yi uyarmıştı. Tabi Ecevit'in bu haberini ancak Turan Güneş anlamış ve ona göre harekete geçmişti.

      Küçük bir parola ile açık kanalladan konuşulmasına rağmen önemli bir karar böylelikle iletilmiş olmuş ve istenen sonuç alınmıştır.   

20 TEMMUZ SABAHI SAAT 06.10’DA ECEVİT’İN YAPTIĞI RADYO KONUŞMASI

      “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz, aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak verdik. Bütün dost ülkelere, bu arada son zamanlarda yakın istişarede bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye, meselelerin müdahalesiz ve diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse elbette sorumlusu bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu hareketin insanlığa milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayrılı olmasını dilerim.”


Tarih Kültür Sitesi - Tarihin Tanıkları
http://www.tarihintaniklari.com